Senior Presentation Night

 

The Senior Presentation Night will be held on Wednesday the 30th of March at the Bayswater Cricket Club rooms 380 Bayswater Rd, Bayswater from 7:00pm.

Free entry, finger food will be provided and drinks will be at bar prices.

 

 

FTGDCA TEAM OF THE YEAR 2015/16

In Batting Order (under VCCL rules)

  1. J. Levell                              Belgrave                             

  2. J. Best          (Capt)            The Basin                                            

  3. T. Boxell                             Knoxfield                            

  4. C. Morris                           Eildon Park                         

  5. D. Rundle                          The Basin            

  6. T. Scholfield (VC)              Knoxfield                                                            

  7. J. Bradbury  (Wkt)            Ferntree Gully    

  8. S. Vozzo                             The Basin             

  9. J. Evans                              Upwey Tecoma               

  10. B. Galvin                            Ferntree Gully         

  11. A. Baltruschaitis               Eildon Park

  12. N. Caton-Robertson        Eildon Park

 

 

Senior FTGDCA Average Winners 2015/16
Batting

Reeves Shield                      J. Levell                Belgrave                              740 @ 82.22

Decoite Shield                     J. Morsello          Rowville                               687 @ 98.14

Division 3                             M. Rawnsley      The Basin                             437 @ 62.43

Division 4                             D. Ray                   South Belgrave                 630 @ 78.75

Division 5                             R. Fisher               Eildon Park                          376 @ 188.00

Division 6                             D. Waters            Upwey Tecoma                   565 @ 141.25

Division 7                             S. Downs             Eildon Park                          489 @ 61.13

B1                             No Qualifier                                                                                                                       

B2                                           L. Van Lierop      Ferntree Gully                   365 @ 52.14

 

Bowling

Reeves Shield                      N. Caton-Robertson       Eildon Park          31 @ 11.90

Decoite Shield                     T. Burley              South Belgrave                 25 @ 12.88         

Division 3                             T. Evans                Knoxfield                             25 @ 10.80         

Division 4                              J. Lawson             South Belgrave                 29 @ 16.31

Division 5                              No Qualifiers

Division 6                              T. McKenzie       Eildon Park                          25 @ 10.52

Division 7                              No Qualifiers

B1                                           P. Adams             St Johns Tecoma              21 @ 10.10

B2                                           M. Gervasoni     Bayswater                           26 @ 9.08

   

 

 

© 2013 by Fentree Gully and District Cricket Association.

Website created by BiziWeb