GULLY BLOCKS PANTHERS – PREMIERS DEMOTED

 

By Steve Brown

 

Phones were running hot on the final one day round of Reeves Shield action as the final four was settled.  There were no fingernails left at Monbulk as Ferntree Gully overcame the hosts to win a thriller by just two wickets but more importantly locking in third place on the ladder and a crack at Belgrave in a sudden death semi final.  

 

Monbulk batting first posted a formidable 5/197 thanks to half centuries to Shane Cosstick and Chris Coen whilst the Gully’s Bryce Galvin was in the wickets again with 3/34.   After the tea break the Blues were well on track at 3/106 after 16 overs with Jayden Bradbury (41) leading the way until the collapse of the middle order opened the gate for the hawks.    All rounder Galvin stepped up once again contributing 43 with the bat as the Blues claimed the win eight wickets down, and subsequently shut out fifth placed Eildon Park .   It was never going to be an easy game at Monbulk, but Ryan Handley’s men can take some confidence into next week’s semi final.    

 

Last season’s grand finalists came together at Eildon Park as the Panthers destroyed the Johnson Park Sharks inside 55 over’s of play. In a day that the reigning premiers would rather forget, the Sharks were the hunted, skittled for just 72 as the trio of Nathan Caton-Roberston 3/11 from 8 over’s,  Andrew Brown 2/20 and Adrian Bultruchastis 2/14 showed no mercy.    Cody Morris and the Hicks brothers polished off the deficit in 20 over’s, leaving Johnson Park at the bottom of the table and in Decoite Shield for next season.    

 

At Upwey, all eyes were on eighth placed Knox Gardens and bottom side Upwey Tecoma who batted first and were dismissed in the 38th over for 177.  Dain Howe clouted 41 in even time, dismissed in the eighth over as Adam Wild (3/15 from 8) and Nav Singh 2/28 restricted the Tigers who were on track for 200 plus.  In a match winning move, Upwey skipper Steve Moore immediately introduced spin at both ends, taking the pace off the ball as Knox Gardens crawled to 3/51 from 20 over’s. Off spinner Jake Evans collected 3/16 from his spell including a brilliant catch off his own bowling and when the in-form Jarrod Butcher fell for 42 all hope for the Falcons was lost and they ended the day 26 runs in arrears.      

 

The Basin got home in the last over of the day against Belgrave and will play Knoxfield at Carrington Park in the semi final with the winner progressing to the grand final in a new look finals series similar to football.    Belgrave made first use of the wicket registering 6/136 with local radio duo Ben Carnell (40) and John Levell (36).   Steve Ryan (2/14) and the ever improving Jarryd Debernardi (2/22) were the pick of the bowlers for the Bears.         The Basin got the wobbles at 6/92 after Danny Rundle was dismissed for 45 bringing 16 year old debutant Connor Edwards to the crease with Scott Vozzo, before the pair combined for a match winning partnership of 46 with only four balls to spare.   Edwards remained 33 not out in his first taste of Reeves Shield.

 

In the upset of the round Mt Gate will rile lost opportunities during the season after they defeated flag favourites Knoxfield by 3 wickets. Monash Tigers premiership player Tom Boxell will go into the finals in top form after his unbeaten century for Knoxfield, setting Mt Gate 197. Not to be outdone the Gators closed the day with 7/199 with the knowledge that they could match it with the best. Match winner Marshall Bunting ended a good season with 74 not out.     

  

Scores

Reeves Shield

Ferntree Gully 8/198 (Galvin 43 Bradbury 41) def Monbulk 5/197 (Cosstick 74 Coen 50* Hicken 38 Galvin 3/34)

The Basin 6/138 (Rundle 45 Edwards 33* Levell 3/15) def Belgrave 8/136 (Carnell 40 Levell 36)

Mt Gate 7/199 (Bunting 74* L. Scanlan 3/43) def Knoxfield 8/197 (Boxell 100*)

Upwey Tecoma 177 (Howe 41 Wild 3/15) def Knox Gardens 9/151 (Butcher 42 Evans 3/16)

Eildon Park 3/75 def Johnson Park 72 (Caton-Robertson 3/11)

 

Decoite Shield

Upper Gully 1/208 (Dunlop 102* Balmford 79*) def Rowville 112 (Bandaranaike 42 Salter 3/24 Luck 3/22)

Lysterfield 1/118 (Ricardo 40 Binks 37*) def Knox Boronia Churches 115 (White 33 Paull 5/22)

South Belgrave 5/226 (J. McDermott 72 Suckling 38 Sutherland 53) def Auravale 7/230 (Morrison 104 Quinlan 56 Burley 3/23)

Footballers 7/236 (Krishnan 40 Storey 37 Rawlings 80 McElroy 37 Evans 3/27) def St Johns Tecoma 191 (Grenda 69 Bogar 3/27)

 

Division 3

Ferntree Gully 7/126 (A. Catalano 33* Broekof 4/16 H. Emmett 3/14) def Monbulk 114 (Neal 37 Cole 4/13 A. Catalano 3/29)

The Basin 8/194 (Rawnsley 99 Latham 32* Carnie 3/26 Lee 3/31) def Belgrave 8/147 (Wiseman 49 Brockman 38 Terrington 3/49)

Knoxfield 4/255 (Grant 69 Milligan 59* J. Scanlan 56 Gough 3/46) def Mt Gate 9/147 (Harris 49 Gough 31 Faulkner 3/0)

Knox Gardens 6/217 (Young 67 Morrison 59) def Upwey Tecoma 8/216 (Strahan 95 Lizza 32)

Eildon Park 5/229 def Johnson Park 7/133

 

Division 4

Upper Gully 2/91 (Roleff 32) def Rowville 87 (M. Dowling 3/25) 

Lysterfield 5/251 (Jennings 83 Peatling 54 Lapthorne 53* Plunkett 35) def Knox City 7/197 (Conroy 3/31)

Footballers 4/291 (Howe 36 A.Daniels 153 Morris 32 Mutyambizi 31* Virgona 3/55) def St Johns Tecoma 3/148 (E. Glazner 50 S. Glazner 53*)

South Belgrave 2/179 (Ray 88 Maling 51) def Auravale 172 (Lawson 3/11 Arnett 3/43 Sarlija 46)

 

Division 5

Eildon Park 202 (Fisher 120 Siwek 45) def Upper Gully 90 (Siwek 3/6)

Lysterfield 9/143 (Lima 36 Buljubasic 3/18) def Knox Gardens 3/140 (Buljabasic 60* McLean 34)

The Basin 5/184 (Kean 93 Freeling 51*) def Ferntree Gully 179 (Bullock 69 Gibson 3/26)

Knoxfield 3/123 (Mitchell 37* Petrovski 30) def Knox Boronia Churches 114 (Pruysers 3/19)

 

Division 6

Johnson Park 5/268 (T.Barrington 92* Dewer 60 Graczyk 58) def Monbulk 8/128 (Creed 62 Barrington 4/19 O’Neil 3/22)

Eildon Park 0/36 def The Basin 30 (Mckenzie 5/13)

Belgrave 7/143 (McNamara 55) def Ferntree Gully 128 (Chazbek 3/13)

Upwey Tecoma 3/169 (McCarrick 76 Hayward 46) def Knoxfield 8/160 (M.Plumridge 47 Waters 3/22)

 

Division 7

Monbulk 7/177 (Spooner 75* Badgery 33 Stanghelin 3/41) def Mt Gate 6/174 (Robinson 52 Stanghelin 34)

Rowville 6/107 (Zacky 36 Ratnayke 32) def Upper Gully 9/104

Lysterfield 4/174 (Nicopoulos 78* Walker 43) def Eildon Park 171 (Downs 51 Luke 46 Grimston 3/29)

Upwey Tecoma 9/231 (Fisher 71 Ruddock 38 Hevern 30 O’Brien 3/24) def Auravale 3/116 (O’Brien 40)

Wandin East 5/142 def Johnson Park 8/139 (Wright 32 Fryer 31)

 

B1

Waverley Wanderers 2/63 def Eildon Park 59 (Solomans 3/12)

St Johns Tecoma 5/255 (Crichton 46 Miller 53* Gray 52* VanHoorn 52*) def Rowville 104 (Ganapathy 32 Crichton 5/13)

South Belgrave 4/145 (Steele 50* Squires 49) def Upper Gully 7/136 (Lamarca 47*)

 

B2

Lysterfield 171 (Edwards 51* Monish 36 Davidson 3/44) def Belgrave 8/166 (Beaton 51* Werts 39 Jones 3/33)

 

U/14 (Friday Comp) Grand Final

Lysterfield Beavers 3/134 (Brown 48 Conroy 41) def Knox Gardens Falcons 8/130 (Strapp 50* Conroy 2/18 Edwards 2/18 Polwarth 2/23)

 

U/13 (1) Grand Final

Upper Gully Kings 7/106 (Beyer 31* Goodger 16 Singappulige 3/21 Clarke 2/19) def Eildon Park Panthers 104 (Tibballs 32 Sonsie 16 Mackay 2/12 McKinnon 2/18)

 

U/13 (2) Grand Final

South Belgrave/Belgrave def Eildon Park Panthers (nsa)

 

U/12 (1) Grand Final

Eildon Park Panthers 118 (Clausen 18 Arundell 21 Linton 14) def Eildon Park Cougars 8/110 (Verrell 2/17)

 

U/12 (2) Grand Final

Upper Gully 8/135 (Corrigan 17 Johnstone 16* Scrivanos 21) def South Belgrave 9/133 (Mackay 3/11 Jackson 2/18)

© 2013 by Fentree Gully and District Cricket Association.

Website created by BiziWeb