TIGERS BOOK FINALS BERTH

FTGDCA Round 9

By Steve Brown

Upwey Tecoma fast bowler Cameron “Hot Wheels” Wheeler dominated round 9 of Reeves Shield when he helped the Tigers book a finals appearance after taking 7/55 against Knox Gardens.     Upwey set the Falcons 240 thanks to a rear guard action by Steve Gannell (50) and Steve Strahan (30) on day one and  held on to win by 24 runs with Wheeler the destroyer taking his tally to 27 wickets at the healthy average of 11. The Falcons innings finished on 216, with Matthew Young (43) and one of the Gregory boys (56) top scoring.  Knox Gardens has dropped their last two matches in tight finishes.

Former Sub District star Monto Perera showed his class when he orchestrated Knoxfield’s first loss of the season as the Eildon Park Panthers won by 33 runs, enhancing their finals prospects. The Knights were in a winning position at 4/166 chasing 259 before off spinner Perera weaved his magic taking 7/50 as the Knoxfield tail failed to wag losing their last six wickets for just 23 runs. 

Belgrave in pursuit of The Basin’s 197 were in the box seat at 4/118 only to be bundled out for a disappointing 141 as the bowling partnership of Josh Lee 2/29 and Matt Heskes 2/30 from a combined 44 overs, applied the screws on the Belgrave batting line-up with the exception of Jon Levell with 56.   The Basin Bears are still in touch with the top four with four rounds to play.

Ferntree Gully 4/271 finally secured a win against Monbulk (261) who cannot buy a wicket. Bryce Galvin smashed an unbeaten century for the Gully combining with Jayden Bradbury (64) and man of the match Ryan Handley (51) to add to his 5 wickets last week.  

Upper Gully’s 289 was out of reach of Mountain Gate, dismissed for just 146.   Kings leg spinner Robbie Birnie picked up 3/21 whilst Travis Clarke top scored for the Gators with 41.       

 

Reeves Shield

Ferntree Gully 4/271 (Galvin 101* Bradbury 64 Handley 51) def Monbulk 261

Upwey Tecoma 9/240 def Knox Gardens 216 (Gregory 56 Young 43 Wheeler 7/55)

Upper Gully 289 def Mt Gate 146 (Clarke 41 Bowden 33 Burnie 3/21)

Eildon Park 259 def Knoxfield 226 (Boxell 42 Scholfield 41 Taylor 30 Perera 7/50)

The Basin 197 def Belgrave 141 (Levell 56 Balfour 32)

 

Decoite Shield

Johnson Park 5/136 dec (DeSilva 41) def Olinda 97 & 3/96

South Belgrave 5/183 (Baker 44 McDermott 34 Jayd. Scanlan 3/51) def Knoxfield 158 & 2/83 (Jas. Scanlan 46)

Lysterfield 7/241 (Brolic 84 Hicks 49 Walsh 39* Bandaranaike 3/39) def Rowvile 9/239

Footballers 9/300 def St Johns Tecoma 134 (Evans 52 Lakshita 3/29) & 2/47 (Grenda 32*)

 

Division 3

Ferntree Gully 8/314 (Delaney 162 Taylor 6/73) def Monbulk 8/205 (H. Bean 72 Winzenreid 40*)

Belgrave 200 def The Basin 132 (Latham 33 Rowe 5/24)

Upper Gully 6/187 (Lizza 54 Dowse 47) def Mt Gate 164

Eildon Park 5/349 (Pollard 114) def Knox Boronia Churches 94 (Brown 8/45)

Knox Gardens 7/345) def Upwey Tecoma 8/248 (Dawson 114 Hughes 46 L.Dunning 36 Brearly 3/69)

 

Division 4

Footballers 5/234 (Morris 39 Howe 32 Harbour 42 Mutyambizi 34* Rawlings 48) def St Johns Tecoma 115 & 92 (Bosley 3/28 Harbour 3/14)

Johnson Park 3/184 (O’Neill 52* Dewer 57 Sim 31) def Olinda 142 (Wright 5/40 Scott 39 Langer 34) & 9/144 (Langer 35 Reid 3/17)

Lysterfield 7/267 (Finch 113 Gwynne 41 Carland 39) def Rowville 159 & 1/38

Eildon Park 290 def South Belgrave 221 (Ray 33 Bakkens 85 Hills 4/47)

 

Division 5

Knoxfield 7/146 (Parroissen 35* Pruysers 35 Hodgson 3/27) def Ferntree Gully 139 (Rambaldo 59 Plumridge 3/32 Hutchinson 3/35)

Lysterfield 7/182 (Ferguson 71* Hawkes 3/55) def Knox Gardens 179

Eildon Park 5/165 (Siwik 59 Vadivelu 47*) def The Basin 151

Knox Boronia Churches 185 (Kurzweg 34 Gemenis 87) def Upper Gully 104 (Willis 48 Graffen 5/36 Kurzweg 4/11) & 2/100 (Hart 31)

 

Division 6

Monbulk 2/202 (S. Utting 102* Dekkers 76*) def Johnson Park 128

Belgrave 8/140 (Jubb 48* Wiseman 37) def Eildon Park 135 (Casey 30 R.Wulz 4/24)

Upwey Tecoma 4/95 (Chapman 37 Goodger 3/2) def Upper Gully 75 (Sheehan 5/9)

 

Division 7

Olinda 5/301 (Meadows 54 Ardley 42 Seymour 52* Saraffian 62 Manners 3/40) def St Johns Tecoma 132 (Seymour 3/19 Langer 3/19)

Johnson Park 7/252 (A. Wright 100* Law 96 Wise 3/34) def Mt Gate 9/245 (Wise 103* Tucker 85 Crosby 4/14 Monahan 3/56)

Belgrave 6/288 (Ayre 101* Davison 67) def Upper Gully 106 (Chazbek 3/23) & 8/158 (Chazbek 3/47 Chaproniere 4/28)

Ferntree Gully 2/230 (Stephens 102* Salerno 40 Powney 34*) def Knoxfield 100 (Brasher 4/12) & 2/81

Upwey Tecoma 255 (Wood 56 P.Dunning 41 Gow 37 Woodcock 4/38) def Monbulk 161 (C.Rak 40 J.Rak 36 Maloney 4/36 Dunning 3/37)

Lysterfield 4/158 (Lima 42 Edwards 41* Taylor 32*) def Rowville 153 (Dalgleish 32 Howell 31 Young 3/40)

 

B1 (one day grade)

St Johns Tecoma 4/108 (Bull 32* Miller 33*) def Footballers 101 (Helsham 6/17)

Johnson Park 7/171 (Pindoria 50* Hirani 50* C. Fraser 4/14) def Monbulk 136 (Marshall 38 Vekeria 5/34)

Lysterfield 5/146 (Whitty 37) def Rowville 141 (Buckingham 3/7 Conroy 4/33)

Ferntree Gully 198 (Jacobs 39* Mangold 32 Breukers 30 McIntyre 5/36) def Mt Gate 9/137 (DeGraf 51* Mangold 3/3)

Knox City 3/121 def Knox Boronia Churches 116 (Moore 50) 

 

Bendigo Country Week (Division 1)

Murray Valley 5/212 (Z.Flintoff 2/24) def FTGDCA 162 (N.DeSilva 30)

FTGDCA 187 (K.Chandler 47 J.Tolley 40 G.Harrison 31) def Northern Districts 120 (C.Wheeler 4/44 J.Tolley 2/6 Z.Flintoff 2/31)

Gisborne 5/224 (R.Birnie 2/65) def FTGDCA 133 (N.Hicks 44 T.Boxell 43)

FTGDCA 180 (C.Wheeler 45 J.Bradbury 36) def Emu Valley 164 (M.Harris 4/42 C.Wheeler 2/67)

Ladder – Murray Valley CA 63.59 Goulburn Murray CA 49.91 Ferntree Gully DCA 36.82 Gisborne DCA 36.52 Northern Districts CA 24.24 Emu Valley CA 12.28

© 2013 by Fentree Gully and District Cricket Association.

Website created by BiziWeb